Blog

Atiker Grand LPG Montajı

27/02/2024 - 1756

Atiker'in ürettiği en yeni kit olan Grand LPG/CNG Sistemleri Euro5 ve Euro6 normlarına uygun 3, 4, 5, 6 ve 8 silindirli sıralı sisteme sahip araçların tümünde kullanılır. 400 Hp'ye kadar motor gücüne sahip normal ve turbolu araçların tümüne uygulanabilir.

Atiker'in ürettiği diğer sistemlerden farklı olarak daha güçlü bir regülatör ve ayrı ayrı çalışan enjektörler kullanılmıştır. Gold ile Grand arasındaki en önemli fark enjektör yapısıdır. Birbirinden bağımsız olarak çalışan enjektörler manifolda daha kolay montaj imkanı sağlamaktadır. Benzin enjektörlerine en yakın noktaya takılabildiğinden yüksek performans avantajı elde edilebilir. Ayrıca bu özellik enjektörlerden biri arızalandığında değişimine imkan sağlar. Yani diğer sistemlerde olduğu gibi enjektörleri takım olarak değiştirmeye gerek yoktur. Bu da sistemi yedek parça yönünden daha ekonomik yapmaktadır.

OBDII özellikli ECU, gelişmiş yazılımı sayesinde motoru tüm çalışma koşullarında kontrol eder. Enjektörlerin açılıp/kapanma zamanlarını motorun devrini, basıncını ve sıcaklığını ölçerek ayarlar. Herhangi bir arıza oluştuğu zaman hata kodu üreterek kendi belleğinde saklar.

Grand Sistemi 130 Kw, Süper 200 Kw ve Süper Max 300 kw olmak üzere üç ayrı regülatör modeline sahiptir. Alüminyum gövdeli regülatör hızlı ısınıp geç soğur. Bu sayede buharlaşma ve LPG'ye geçiş ısısı daha çabuk elde edilmektedir.